УКРАЇНА У НАСТУПНІ СТО РОКІВ. РЕЛІГІЯ
Олександр Александрович, Цензор.нет, листопад 2022
РЕЛІГІЯ
У цьому розділі автор жодним чином не чіпатиме доказів або спростувань існування того чи иншого Бога. Тут йдеться виключно про вплив релігії на глобальні політичні, суспільні і міграційні процеси.
З неминучим посиленням природних катаклізмів, а отже й міжнародних конфліктів роль будь-якої релігії в суспільствах буде невпинно зростати, тому що люди шукатимуть спасіння в потойбічному.
Спостерігатимуться переляк, істерика, фанатизм, вбивства єретиків і нові хрестові походи.
Вірогідно, що найагресивніше поводитимуться сповідувачі Ісламу, Індуїзму і Католицизму. Не тому, що це ганебні релігії, а тому що якраз країни, де вони найбільше поширені, найсильніше страждатимуть від природних потрясінь, і їм потрібно буде якось раціоналізувати (якщо це слово застосовне до поняття віри) свою експансію.
Поруч з релігійними фанатиками, як це не парадоксально, у тих самих найстражденніших суспільствах буде зростати й кількість затятих атеїстів. Вони вважатимуть, що вищий творець не може або не гідний існувати, якщо він допускає такі страждання.
Китайці чи японці, коли почнуть висуватися за межі своїх кордонів, робитимуть це не під стягами бороданя Конфуція, реготуна Будди чи милих божків Синто. Ці релігії для подібних походів не достатньо войовничі. Але не сумніваймося, що і на берегах Лєни чи Амура кожен із завойовників знайде свою національно-релігійну нірвану.
Це мовиться до того, що релігії ходитимуть за своїми носіями і так само будуть гинути зі своїми носіями. Коли китайці упокорять Сибір, то за деякий час там всі стануть конфуціянцями чи даосистами, а не православними чи старовірами. А якщо через клімат вимруть мусульмани, то не стане й Ісламу. Про католиків було згадано через Південну Европу і Латинську Америку як кандидатів на кліматичне вимирання. Тому у таких народів просто не буде иншого вибору, ніж вести хрестові походи, борючись за місце під сонцем, хоча в даному контексті точніше буде сказати: борючись за місце у затінку.
Прогнозуємо, що через сто років, коли люди житимуть не нижче 45-ї паралелі і їхня кількість сильно скоротиться, відбудеться певне "укрупнення" релігій, майже зникнуть секти. А серед тих мейнстрімних релігій, що залишаться, домінуватимуть ті, котрі підкреслюватимуть вагу слова (логос) через вплив протестантів, які опиняться серед найбільш уцілілих після кліматичних катастроф. Нове дихання отримає також пантеїзм, пов’язаний з природою.
Загалом закономірним є правило, що чим знедоленішою є людина, тим вона є набожніша. І навпаки: у заможному споживацькому суспільстві дуже багато атеїстів. Такі прикмети життя. Виняток становлять наші вбогі північно-східні сусіди, які живуть у злиднях, повально атеїсти або агностики, але свято вірять у все, що їм розкаже і накаже влада по телевізору. Але це вже не про віру, а про пропаганду і особистий вибір кожного.
Наостанок у цьому розділі варто привернути увагу до ще одного різновиду релігії, який стоїть осторонь від усіх инших, хоча його вплив на людство є найсильнішим від усіх. Це "релігія безупинного прогресу". Адептами цієї "релігії" стали багато людей і народів, безвідносно до конкретного віросповідання, хоча все ж таки їх найбільше серед християн та юдеїв. Адже ще в Книзі Буття, яка входить до Старого Заповіту і до Тори, записано, що Бог створив людину для панування над иншими живими істотами. Ми пам’ятаємо також, що її корені тягнуться і з Відродження й Просвітництва, коли людину проголосили вінцем природи.
Релігія безупинного прогресу нагадує концепцію безкінечного економічного росту: обидва явища є оманливими, нездійсненними і вкрай шкідливими. Вона фетишизує науки і технології, "які обов’язково порятують людство", хоча правильніше сказати: псевдонауки і неіснуючі технології. Вона закликає нас сліпо вірити у колективний людський геній, який неодмінно знайде вирішення найскладніших проблем, хоча для такої віри немає жодних обґрунтованих підстав. Як це не дивовижно, наша гординя витікає з прагнення стати кращими, наша самозакоханість з любові до ближнього, наше засліплення з віри у необмежені горизонти для людського розуму…
Спіраль прогресу – це вигадки марксистів і лібертаріянців. Всесвіт розширюється хвилеподібно, і кожна хвиля має свій пік і западину. Відома нам історія людства саме так і розвивалася, і немає підстав вважати, що в майбутньому буде инакше.
***
ЗМІСТ
Вступ
Частина І - Світ
Частина ІІ – Україна
Сучасність і Майбутнє – Інтегрована Картина
Частина ІІІ - Прогнози
2100-