Штучний інтелект, "Тенденції розвитку технологій ", 2023
Кілька десятиліть тому лише люди могли грати у шахи або читати рукописні тексти.
Сьогодні з цим легко впораються машини з системами ШІ, які протягом кількох років знаходяться у центрі уваги досліджень.
Сучасні вчені працюють над значно більшим застосуванням ШІ в усіх сферах життя, що призведе до справжньої революції в тому, як ми працюємо, спілкуємося, навчаємося та відпочиваємо. Продукти та послуги, в основі яких такі інновації, стануть частиною повсякденного життя людей протягом
найближчих років, як свідчать думки експертів у галузі ШІ щодо впроваждення систем ШІ.
Проте, у багатьох людей природа та потенційно непередбачені загрози ШІ викликають окреме занепокоєння. Варіанти дифініцій змінюються з часом, і здебільшого залишаються суперечливими. Такі технології досить складні та широкомасштабні і можуть вплинути на різні сфери життєдіяльності
людини.
Технології ШІ викликають багато складних питань в контексті конфіденційності, довіри та автономності, які нелегко вирішуються, це призводить до занепокоєння стосовно потенційних загроз для життя людини.
Новий звіт передбачає висвітлення передових тенденцій у галузі інновацій на основі ШІ з часів розвитку цієї галузі у 1950-ті рр.
Френсіс Гаррі, Генеральний директор ВОІВ.
Передмова.
Я з задоволенням презентую перший звіт з нової флагманської серії ВОІВ: "Тенденції розвитку технологій". Це перше видання, що розглядає штучний інтелект (ШІ) як окрему тему.
Доцільність започаткування такої серії публікацій з теми щодо штучного інтелекту, обумовлена тим, що передові технології ШІ впливають на широкий спектр питань, що стосуються бізнесу та різних видів діяльності.
Технології ШІ дуже швидко стають частиною нашого повсякденного життя, змінюючи способи нашої трудової діяльності, придбання товарів, подорожей, а також взаємодії один з одним. Але ми лише на початку розкриття багатьох способів впливу ШІ і справжніх викликів для бізнесу, суспільства та культури.
Існує багато хибних уявлень та сумнівів стосовно природи ШІ, і зокрема, про виклики, які ШІ створює для людства. Зважаючи на поширення таких заперечних застережень та занепокоєнь, зрозуміло, що важливо мати фактологічну
основу для обговорення політики стосовно інновацій у галузі ШІ. За допомогою цього звіту ми сподіваємося надати потужну фактологічну базу та внести ясність в обговорення такої важливої галузі.
На основі ретельного вивчення патентів та іншої інформації, цей новий звіт передбачає висвітлення тенденцій розвитку інновацій у галузі ШІ з моменту першої розробки у 1950-ті рр.. Дослідження містять аналіз патентних даних, пов'язаних з винаходами у галузі ШІ, а також даних щодо наукових публікацій, матеріалів судових справ та справ щодо отримання патентів та заперечень щодо видачі патентів. Ці дані детально обговорюються та супроводжуються коментарями та перспективними поглядами понад 20 провідних світових експертів у галузі ШІ. Більш повні колекції даних, методології
патентного пошуку та думки, позиції експертів знаходяться у вільному доступі на веб-сайті ВОІВ.
Ми сподіваємося, що цей звіт стане безцінним ресурсом для бізнесу, для дослідників та директивних органів, а також загалом для всіх, хто прагне розібратись наскільки вже розвинулись дослідження у галузі ШІ та з’ясувати
напрямки подальшого розвитку у цій галузі.
Даний аналіз надає унікальне розуміння тенденцій в галузі методів ШІ (тобто різноманітних підходів, що
використовують у галузі ШІ, зокрема, машинне навчання та нечітка логіка), функціональних додатків програм ШІ (зокрема, обробка природної мови, обробка мовлення та комп’ютерний зір), а також стосовно галузей застосування технологій
ШІ (тобто, у яких галузях промисловості, виробничих секторах наразі практично втілюються інновації на основі ШІ).
Один з найяскравіших висновків цього звіту полягає у тому, що 50 відсотків усіх патентів у галузі ШІ було опубліковано лише за останні п’ять років, що чудово іллюструє наскільки швидко просуваються інновації у цій галузі.
Цей звіт визначає ключових гравців у галузі ШІ як корпоративного, так і державного сектору в різних науково-дослідницьких та промислових галузях. Крім того, аналіз даних та звітів експертів у галузі ШІ порушує багато політичних питань, пов’язаних з системами ШІ, зокрема, щодо управління та контролю даних, стимулювання подальших досліджень, ролі охорони інтелектуальної власності (ІВ) та розвитку ШІ, сфокусованих на інтересах та етичних потребах людини, на користь усім людям.
Я сподіваюся, що ці дослідження сприятимуть просуванню дебатів від спекулятивного тлумачення до прогнозів, заснованих на доказах, тим самим інформуючи політиків на глобальному рівні про майбутнє технологій ШІ та управління у цій галузі, а також стосовно системи ІВ, яка підтримує технології ШІ.
Френсіс Гаррі
Генеральний директор
DN: До підготовки звіту були залучені експерти у галузі ШІ, стосовно даних, інтелектуальної власності, політики та інновацій. Їх думки та коментарі доповнюють та додають контексту інформації, розкритої в патентних даних, порушуючи такі питання, зокрема, наявні та потенційні використання технологій у галузі ШІ та їх вплив, правові та регуляторні питання, охорона даних та етичні проблеми:
Сет Г. Бензелл – постдокторант програми "Ініціатива з цифрової економіки" Массачусетського технологічного інституту ( MIT).
Нік Бостром – директор Інституту майбутнього людства та автор книги "Штучний інтелект. Етапи. Загрози. Стратегії."Ерік Бріньолфссон – автор програми MIT "Ініціатива з цифрової економіки".
Юн Чхе – старший науковий співробітник компанії Baker McKenzie.Франк Чен – партнер компанії Andreessen Horowitz.
Проф. Бой Фолтінгс – директор лабораторії ШІ Федеральної політехнічної школи Лозанни (EPFL).Даріо Флореано – директор лабораторії систем штучного інтелекту в EPFL та засновник Швейцарського національного центру дослідницьких компетенцій у сфері роботобудування.
Проф. Домінік Форей – професор економіки, школа EPFL.
Мартін Форд – футуролог, автор книги "Пришесття роботів. Розвиток технологій та майбутнє без роботів".
Джей Йоріо – футуролог.Малколм Джонсон – заступник Генерального секретаря Міжнародного союзу електрозв’язку (МСЕ).
Константінос Карачаліос – директор Асоціації з стандартів Інституту інженерів елетротехніки та електроніки (ІЕЕЕ) та член Ради управління ІЕЕЕ.
Кай-Фу Лі – засновник компанії Sinovation Ventures, автор книги "Наддержави штучного інтелекту. Китай, Кремнієва долина та новий світовий порядок".
Бен Лоріка – головний спеціаліст з обробки та аналізу даних компанії O’Reilly Media.
Мігель Луенго-Орос – головний спеціаліст з обробки та аналізу даних иніціативи ООН "Глобальний пульс"Проф.
Кадзуюкі Мотохасі – факультет управління науково-технологічним розвитком для стимулювання інновацій Токійського університету.
Пол Неміц – головний радник, Європейська комісія. Елєонора Пауеллс – науковий співробітник з нових кібертехнологій, Центр політичних досліджень Університету ООН.
Проф. Розалінда Пікар – засновник та директор Групи з наукових досліджень у галузі емоційного програмування, медіалабораторії Массачусетського технологічного інституту (МІТ).
Проф. Хефа Сун – Інститут політики та управління Китайської академії наук (КАН), заступник директора Науково-дослідного та навчального центру з ІВ та заступник декану факультету інтелектуальної власності Університету КАН.
Петр Шрамек – засновник проекту з штучного інтелекту "AI Startup Incubator" та співзасновик платформи з штучного інтелекту, Конфедерація промисловості Чеської Республіки.
Арістотеліс Цірігос – директор лабораторії прикладної біоінформатики медичного факультету Нью-Йоркського університету.
Хай Фень Ван – перший заступник директора компанії Baidu.
Проф. Герберт Цех – сектор права інтелектуальної власності та права у галузі наук про життя Базельського університету.
Download ЗВІТ ПОВНІСТЮ (158 стор.)